A bot mérete
…és minősége nagyon fontos. Vigyázat! A túra bot, nem egyenlő a nordic walking bottal!!!.
Ezért vásárlás előtt nem árt konzultálni. Ismerek olyan boltot, ahol az eladó érti a dolgát, de itt is többségben vannak a „persze ez jó lesz, csak vegye meg” típusú, főleg nagyáruházi eladók. Centiken múlik. Szívesen segítek, próbával, teszttel.
Gumival, vagy a’ nélkül? Természetesen gumi nélkül használjuk a botot, ami a méret megállapításakor is szempont. A gumi leginkább a szállításnál véd attól, hogy valakit felnyársaljunk. Ha az aszfalton falnád a kilométereket, akkor a kopogás zavaró lehet neked, vagy a környezetednek. A haladásban nem igazán jobb még szárazon sem, hát még hóban…
Milyen legyen az anyaga? Attól függ: intenzív sportként űzzük, vagy maximálisan kímélni szándékozzuk pl. a könyökünket. Az alumínium nehéz. A 100% karbon bár a legkönnyebb, nagyon merev, ezért leginkább a teljesítmény-maximalizálóknak ajánlatos. Arany középút? Karbon-üvegszál kombináció lehet a nyerő páros, pl. 60-40% arányban. Nagyobb súly, vagy magasság esetén a nagyobb karbon-arány a kívánatos.
Teleszkópos, vagy egybe-bot? Az, hogy több darabból van, csökkenti a stabilitást… …csak a helytakarékkoság lehet szempont, pl. utazáskor.
Markolat: javasolt például a Clip-markolat, ami lehetővé teszi, hogy gyorsan szabaddá tegyük a kezünket, egy pillanat alatt anélkül, hogy ki kéne bújni a pántból, akár egy orrfújás, akár egy telefon, akár egy korty folyadék, akár egy réteg ruha fel, vagy levétele során. Ne fázzon meg a derekad, mert lusti voltál öltözni, mert macera…
Na és a vége? Mindenképpen vídiás legyen, és leginkább csak akkor legyen körszimmetrikus, ha teleszkópos. Egyébként olyan kiképzésűt válasszunk, amely nem egyenesen követi a bot hossztengelyét, hanem akkor áll merőlegesen a talajra, ha döntve van a botunk.
Meg van ennek az oka, megmutatom.
Hány féle technikát, milyen intenzitással, milyen korban, milyen talajon… …szóval:
sok mindenen múlik, de a végeredmény egy személyes jóbarát.